Dotacje do deszczówki

Data dodania: 24-07-2020

 
Ruszył program „Moja Woda”, który pozwoli uniknąć podatku od deszczu.

Do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.   1 lipca 2020 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie do deszczówki w ramach programu „Moja Woda”.
„Moja Woda” to program, który pozwoli na dofinansowanie aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Dzięki tym działaniom zostanie zatrzymanych 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. Oznacza, że ten milion metrów sześciennych wody odciąży kanalizację i zminimalizuje ryzyko podtopień w wyniku deszczów.
 
Cel i budżet programu
 
Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dokonają inwestycji 100 mln zł w umniejszenie skutków suszy w Polsce. Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację na deszczówkę do 5 tys. zł, 80% kosztów, zostanie zwrócone.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. 

Zakres finansowanych inwestycji
Finansowaniem zostanie objęty zakup, montaż i uruchomienie instalacji, które pozwoli na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Wówczas wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp. Proponowane dofinansowanie będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu zatrzymanej wody odpadowej.

Czas trwania programu
Aby starać się o dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę należy złożyć wniosek w najbliższym urzędzie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystkie dotacje do deszczówki będą rozpatrywane w ciągu 60 dni. Program „Moja Woda” będzie realizowany w latach 2020-2024, jednak podpisywanie umów na dotacje przewidziano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r.

Udogodnienia – podatek od deszczu
Dzięki udziału w programie można uniknąć podatku od deszczu, który został wcielony w życie od stycznia 2018. Podatek od deszczu to opłata za zabudowanie gruntu, które powoduje, że woda z deszczu nie wsiąka w ziemię. 
Stawka podatku od deszczu wynosi 50 groszy za 1 m², w przypadku braku urządzeń do retencjonowania wody z uszczelnionych powierzchni. Natomiast w sytuacji, gdy na nieruchomości znajdują się urządzenia do retencji o pojemności powyżej 30% odpływu rocznego z danej powierzchni, to stawka podatku od deszczu wynosi 5 groszy za 1 m².
Wpływy z tytułu tego podatku w 90% stanowią przychody PGW Wody Polskie. Natomiast tylko w 10% stanowią dochód własny gminy, dlatego już dziś warto postarać się o dotację na  dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę.
 
 
Galeria
 Dotacje do deszczówki dotacje_do_deszczowki

Pozostałe wpisy na blogu

 • rusztowanie_aluminiowe
  24-06-2022

  Rusztowanie aluminiowe

  Rusztowanie aluminiowe ma mnóstwo zalet ułatwiających codzienną pracę.
   

 • drabina-przegubowa
  22-06-2022

  Drabina przegubowa to profesjonalne rozwiązanie dla wielu branż

  Drabina przegubowa to drabina, którą łamie się w przegubach, aby uzyskać potrzebną konfigurację. 
   

 • podgrzewacze-do-beczek
  08-06-2022

  Podgrzewacze do beczek i ogrzewacze do zbiorników IBC

  Podgrzewacze do beczek i ogrzewacze do zbiorników IBC wykorzystywane są do utrzymania odpowiedniej temperatury w zbiornikach.