Palety plastikowe w porównaniu z drewnianymi

Opublikowano dnia: 28-03-2020

Polskie firmy coraz więcej eksportują, a co za tym idzie spotykają się z problemem wyboru opakowań wykorzystywanych do eksportu, w tym palet. Wiele krajów, w  tym kraje z Uni Europejskiej wymaga dla palet drewnianych świadectwa przeprowadzenia zabiegu fumigacji (proces zwalczania szkodników za pomocą substancji chemicznych, w którym wykorzystywany jest Bromek metylu - obecnie jest zastępowany innymi substancjami ze względu na powodowanie efektu cieplarnianego). Jeśli producent palet nie dostarcza odpowiedniego świadectwa firmy mogą być narażone na dodatkowe koszty związane z przestojem towaru i  kilkudniowym procesem fumigacji. Rozwiązanie problemu przynosi zastosowanie palet plastikowych do eksportu, które ze względu na rodzaj materiału nie wymagają procesu fumigacji. Przynosi to oszczędność czasu w zakresie dokumentacji, firmy unikają ryzyka nie dopuszczenia towaru do przekroczenia granicy państwa, stanowiącego cel dostawy.  Firmy dbające o ochronę środowiska doceniają również dodatkowe korzyści ekologiczne m.in. możliwość możliwość recyclingu palet plastikowych.

Na rynku wyróżniamy palety z  tworzy sztucznego o różnych właściwościach. Niektóre są bardzo wytrzymałe na obciążenie, ale mało odporne na uderzenia, inne mogą być bardzo elastyczne, ale przewidziane do przewożenia niewielkich ciężarów. Niektóre z nich wzmacniane są dodatkowymi elementami metalowymi lub drewnianymi w środku. 

Obciążenie na regałach wysokiego składowania - jest to obciążenie, które może unieść paleta znajdująca się  w regale. Regał nie posiada wspornika umieszczonego pośrodku, a maksymalne odchylenie wynosi długość boku regału lub 2%, co zależne jest również od regału. Producenci oferują już palety plastikowe o wytrzymałości 1200kg , 1500 kg w regale.
Obciążenie dynamiczne rozłożone równomiernie, które może unieść paleta podczas np. transportu wózkiem  widłowym.
Obciążenie statyczne, które może wytrzymać paleta na płaskim podłożu bez konieczności przemieszczania towaru
 
G - towar powinien być równomiernie rozłożony na palecie, co zapewni jej pełną wytrzymałość.
A - palet ustawiona na regale wysokiego składowania opiera się na płozach
B - rozstaw boczny pod wózki widłowe

Przed zakupem należy odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób palety będą użytkowane, jaki ciężar będą miały przewozić, w jakiej temperaturze, czy wewnętrznym obiegu czy nie itd. Najczęściej występujące uszkodzenia palet plastikowych spowodowane są złym użytkowaniem np. silne uderzenia wózkiem widłowym mogą powodować pęknięcia.  Prawdziwą wytrzymałość palety plastikowej określa wytrzymałość na regale wysokiego składowania.

Dopuszcza się używanie palety, w której wystąpiło otarcie lub wgniecenie bez pęknięć.

Dopuszcza się użytkowanie palety plastikowej, w której wystąpiła deformacja oraz zabielenie koloru

Jakiekolwiek pęknięcie palety jest wadą, która zmniejszy wytrzymałość palety i należy paletę wycofać z użytkowania

 
Galeria
 Palety plastikowe w porównaniu z drewnianymi

Pozostałe wpisy

  • skrzyniopaleta_plastikowa
    15-04-2024

    Skrzyniopalety plastikowe to wszechstronne rozwiązanie dla wielu branż.

    Skrzyniopalety plastikowe idealnie sprawdzą się w miejscach, gdzie stawia się na efektywną logistykę.

  • MOJA-WODA-2024
    08-04-2024

    Moja Woda 2024 – jak złożyć wniosek?

    Dzięki programowi Moja Woda istnieje możliwość otrzymania dotacji do przydomowej retencji deszczówki. Z artykułu dowiesz się co obejmuje dofinansowanie. Na złożenie wniosku jest czas do końca czerwca 2024 roku.

  • palety-plastikowe
    02-04-2024

    Palety plastikowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla współczesnych potrzeb logistycznych.

    Zalet palet wykonanych z tworzyw sztucznych jest wiele, co warto szczegółowo przyjrzeć się w niniejszym artykule.