regały magazynowe

Bezpieczeństwo w magazynie - regały magazynowe

Data dodania: 25-03-2022

Pierwszym krokiem do sukcesu jest prawidłowo zaprojektowany regał magazynowy. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (Dz.U.03.169.1650) nakłada obowiązek stałej kontroli bezpieczeństwa i higieny pracy. A w szczególności organizację procesów pracy, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń. Pomijając już same przepisy, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać wypadkom niż ponosić ich skutki. Dlatego już na etapie wyposażania magazynu w regały magazynowe i wózki należy myśleć o przyszłym, bezpiecznym ich użytkowaniu. 
Pierwsza kwestia to poprawnie wykonany regał magazynowy, natomiast druga to prawidłowa eksploatacja. Po dostarczeniu regałów magazynowych użytkownik otrzymuje także instrukcję, gdzie podane są zasady prawidłowego użytkowania regałów magazynowych. A dokładniej zasady prawidłowego składowania towarów i zasady kontroli stanu technicznego regałów magazynowych. Najważniejszą rolę w zachowaniu bezpieczeństwa odgrywają pracownicy i pracodawca, ale można sobie w tym pomóc. W jaki sposób? Poprzez dodatkowe wyposażenie, które zabezpiecza regały magazynowe przed uszkodzeniem podczas uderzeń wózkami widłowymi
 • odbojniki sługa regału,
 • odbojnice ram regałów magazynowych,
 • ograniczniki palet,
 • półki z kraty pomostowe lub płyty wiórowej,
 • prowadnice wózka.
Jednak to właściwe wykorzystywanie regałów magazynowych uwzględnia różne czynniki ryzyka występujące w danym projekcie, dlatego dopiero taka firma, która oferuje kompleksową obsługę może wystawić deklarację zgodności na cały system regałowy. Jeżeli klient sam dokonuje montażu lub sam sobie konfiguruje regały magazynowe to ponosi odpowiedzialność za ich bezpieczną instalację. Jeśli dokonuje zmian  we własnym zakresie grozi to utratą gwarancji na regały magazynowe. Przy wyborze dostawcy regałów magazynowych niezmiernie ważny jest wybór rzetelnej firmy. Najlepiej współpracować z firmą, która zapewnia kompleksową obsługę. 
Obowiązkowy jest cotygodniowy przegląd stanu technicznego regałów magazynowych. Natomiast przynajmniej raz do roku należy przeprowadzać okresowe przeglądy przez wyspecjalizowane ekipy. Obowiązek przeglądów okresowych jest regulowany przez znowelizowaną normę EN 15635:2008.

Sprawdź nasze palety plastikowe: 
palety plastikowe
 
Galeria
 regał-magazynowy

Pozostałe wpisy na blogu

 • zbiornik_przemysłowy
  10-08-2022

  Cechy zbiorników przemysłowych

  Zbiornik przemysłowy nadaje się do przechowywania chemikaliów oraz żywności.

 • zbiorniki-na-deszczówkę
  01-08-2022

  Zbiornik na deszczówkę – dlaczego się opłaca?

  Co można zyskać posiadając zbiornik na deszczówkę?
   

 • skrzynioplaeta-plastikowa
  22-07-2022

  Skrzyniopalety plastikowe

  Skrzyniopaleta plastikowa sprawdzi się do magazynowania i transportu dużych ładunków, cieczy i produktów sypkich.